Academic Excellence

Blessed Trinity offers excellent educational opportunities and places considerable importance on academic achievement. We realize the vital role that parents play in a child's education and pledge to work with parents to ensure every child's success.

ACADEMIC EXCELLENCE

School Name

Reading

Math

Blessed Trinity
83%
85%
Oak Grove Elementary
68%
68%
Sheridan Hills
48%
56%
S.T.E.M.
40%
49%
Valley View Elementary
36%
41%
Dual Language
35%
44%
Poplar Bridge
64%
68%
Centennial
62%
54%
Partnership Academy
22%
58%
Valley View Middle School
39%
42%
Oak Grove Middle School
59%
57%
Richfield Middle School
37%
30%

 

NOTEWORTHY 2013-14 ACADEMIC ACCOMPLISHMENTS

State Science Fair
Four of our seventh graders, Caitlin, Peter, Jack and Aidan, competed at the State Science Fair in late March/early April, 2014.

Twin Cities Regional Science Fair
The following 7th grade students were eligible to attend the Twin Cities Regional Science Fair on Feb. 28-Mar. 1: Michael, Garrett, Nealeigh, Michael, Minh, Luis, Jack, Peter, Isabelle, Gihara, Kelly, Ian, Rory, Andrew, Kozette, Litzy, Caitlin, Alex, Katie, Ryan, Landon, Aidan, Sarah

Destination Imagination Champs!
Blessed Trinity’s Destination ImagiNation team "Your Mom" was the East Metro Regional Champion in the challenge "The Tension Builds"! They qualified for the state tournament on Saturday, April 12th. Congratulations to Amanda, Litzy, Aaron, Michael, Roger, Saul, Matt and Mrs. Myott!

Catholic Schools Eighth Grade Quiz Bowl (Dec. 16, 2013)
From Mr. Stock: “After the preliminary rounds, BT’s Quiz Bowl Team was seeded 15th out of 43 teams, putting BT in the Championship bracket. BT played Carondelet in the first round of the Championship bracket, and also did very well, failing to advance to the next round by only one point. Overall a good experience, and the kids had fun.” 

Congratulations Trimester Three Honor Rollees!!
  • Fourth Grade: Kassandra, Matthew, Martin, Helen, Seth, Braden, Caroline
  • Fifth Grade: Ingrid, Rachel, Kassandra, Lauren, Liliana, Rynne, Katherine, Kyleigh
  • Sixth Grade: Andrew, ShayLee, Melinda, Gavin, Jack, Alexander
  • Seventh Grade: Garrett, Kozette, Katherine, Diana, Kelly, Caitlin, Gihara, Andrew, Litzy, Michelle, Michael, Aidan, Nealeigh, Ian, Peter, Landon, Alexandra
  • Eighth Grade: Hannah, Jack, Liam, Megan, Caleb, Raquel, Anna, Estefany

 

Congratulations Trimester Two Honor Roll Students!!

  • Fourth Grade: Kassandra, Matthew, Martin, Helen, Seth, Braden, Caroline
  • Fifth Grade: Ingrid, Rachel, Kassandra, Lauren, Liliana, Rynne, Katherine, Kyleigh
  • Sixth Grade: Andrew, ShayLee, Melinda, Gavin, Johnny, Owen, Oscar, Carla, Jack, Alexander, Julie
  • Seventh Grade: Diana, Ryan, Garrett, Nealeigh, Kozette, Katherine, Isabelle, Ian, Peter, Diana, Landon, Yitzhak, Kelly, Caitlin, Gihara, Andrew, Michelle, Michael, Rory, Jack, Aidan
  • Eighth Grade: Hannah, Jack, Liam, Evan, Collin, Megan, Amanda, Caleb, Raquel, Anna, Estefany

 

Congratulations Trimester One Honor Roll Students!!

  • Fourth Grade: Kassandra, Matthew, Martin, Helen, Seth, Braden, Caroline
  • Fifth Grade: Ingrid, Rachel, Kassandra, Lauren, Liliana, Rynne, Katherine, Kyleigh
  • Sixth Grade: Andrew, ShayLee, Melinda, Gavin, Johnny, Owen, Oscar, Clara, Jack, Alexander
  • Seventh Grade: Diana, Ryan, Garrett, Nealeigh, Kozette, Katherine, Isabelle, Ian, Peter, Diana, Michael, Landon, Yitzhak, Kelly, Caitlin, Gihara, Andrew, Michelle, Michael, Rory, Jack, Aidan
  • Eighth Grade: Hannah, Jack, Liam, Evan, Collin, Megan, Amanda, Caleb, Raquel, Anna, Estefany

NOTEWORTHY 2012-13 ACADEMIC ACCOMPLISHMENTS

Regional Science Fair Honors!

  • Jack and Evan advanced to the State Science Fair. Collin, Caylyn , and Matt were State Science Fair Alternates.
  • Caylyn, Jack, Collin, Evan and Matt were nominated to compete in the Broadcom Masters Competition. 
  • Jack and Anna Marie earned a 3M Young Scientists award. 
  • Megan won a medal from the East Side Science Club. 
  • Collin was presented with a Special Award from the Twin Cities Regional Science Fair.

 

Learning Fair Honors!

The following 7th grade students attended the Twin Cities Regional Science Fair on Feb. 22-23: Hannah, Grace, Jack, Catherine, Anna Marie, Evan, Collin, Megan, Caleb, Serafin, Raquel, Caylyn, Anna, Estefany and Matt.

 

Congratulations Trimester Three Honor Roll Students!!

  • Grade 4: Ingrid, Kassandra, Katherine, Kyleigh, Lauren, Liliana, Rachel, Rynne
  • Grade 5: Andrew, Gavin, Jack, Melinda, Oscar, Owen, Sarah, ShayLee
  • Grade 6: Aidan, Andrew, Caitlin, Diana, Diana, Garrett, Gihara, Ian, Isabelle, Jack, Katherine, Kelly, Kozette, Landon, Litzy, Michael, Michael, Michelle, Nealeigh, Patrick, Peter, Rory, Ryan
  • Grade 7: Amanda, Anna, Caleb, Catherine, Collin, Estefany, Hannah, Jack, Kelly, Liam, Megan, Raquel, Serafin
  • Grade 8: Abby, Abraham, Alex, Alyse, Andrew, Carley, Demo, Emily, Grace, Haley, Jack, Jenna, Jordan, Katy, Olivia, Tony, Veronica, William

Congratulations Trimester Two Honor Roll Students!!

  • Grade 4: Flora, Ingrid, Rachel, Kassandra, Lauren, Liliana, Rynne, Katherine, Kyleigh
  • Grade 5: Andrew, ShayLee, Melind, Gavin, Owen, Oscar, Clara, Jack, Sarah
  • Grade 6: Diana, Garrett, Nealeigh, Kozette, Isabelle, Ian, Peter, Diana, Michael, Landon, Yitzhak, Kelly, Caitlin, Gihara, Andrew, Patrick, Maely, Michelle, Michael, Rory, Aidan
  • Grade 7: Hannah, Jack, Liam, Collin, Megan, Caleb, Raquel, Anna, Estefany
  • Grade 8: Abby, Olivia, Carley, Katy, Haley, Grace, Claire, Jack, Dominick, Jenna, Tony, Abraham, Emily, Jordan , Alyse, Andrew

Congratulations Trimester One Honor Roll Students!!

  • Fourth Grade: Ingrid, Rachel, Kassandra, Lauren, Liliana, Rynne, Katherine, Kyleigh
  • Fifth Grade: Andrew, ShayLee, Melinda, Gavin, Oscar, Clara, Jack, Sarah
  • Sixth Grade: Garrett, Nealeigh, Kozette, Katherine, Isabelle, Ian, Peter, Diana, Michael, Landon, Yitzhak, Kelly, Caitlin, Gihara, Andrew, Aaron, Litzy, Michael, Rory, Aidan
  • Seventh Grade: Hannah, Eleanor, Jack, Kelly, Liam, Evan, Collin, Megan, Caleb, Raquel, Anna, Estefany
  • Eighth Grade: Abby, David, Olivia, Carley, Katy, Haley, Grace, William, Alex, Jack, Dominick, Joanna, Veronica, Jenna, Demo, Tony, Abraham, Emily, Jordan, Alyse, Andrew

Robotics Tournament

Our Robotics Tournament was at Century Middle School in Lakeville.  Two teams competed: The Moon Bears (Jack, Jack, Andrew, Liam, Demo), and The Pink Panthers (Logan, Caleb, Tony, David, Abraham, Alex).  The Moon Bears finished 5th overall in their 16-team division, just two spots short of advancing to State.  They won a plaque recognizing their first-place finish in the Core Values category.  They also finished 4th in the Robot Performance and 5th in Robot Design categories.  The Pink Panthers finished 13th overall in their 16-team division.  Their robot unfortunately didn't perform the way it had in the classroom, but they did finish 3rd overall in the Robot Design category.

 

Quiz Bowl Tournament

Blessed Trinity students competed at the 20th annual 8th grade Catholic Schools Quiz Bowl at the University of St. Thomas.  Our Quiz Bowl team (Alex, Jack, Demo, and Tony) did extremely well. They won their first two matches, and were seeded 21st out of 46 teams after the first two rounds. That earned them a spot in the championship bracket. However, at that point they went up against a tough team, and were not able to advance. The kids had a great time and represented Blessed Trinity well.

NOTEWORTHY 2011-12 ACADEMIC ACCOMPLISHMENTS

State Science Fair

Three Blessed Trinity seventh graders (William G., Abby C. and Claire H.) had projects that competed at the Minnesota State Science Fair which was held in Bloomington in March 2012.  Abby C.'s research paper also advanced to the State competition (Grace G. was selected as an alternate for her paper). Abby C.'s research paper was honored as one of the top five seventh grade papers in the state of Minnesota!

Regional Science Fair

Eighteen Blessed Trinity seventh grade students attended the Twin Cities Regional Science Fair at the University of Minnesota Field House on February 24th.  Students who earned a Grand or First Prize ribbon based on the judging at Blessed Trinity’s Learning Fair were eligible for the Regional Science Fair.  Several Blessed Trinity students earned special recognition at the Twin Cities Regional Science Fair:

  • Brian T. received an Inventor’s Award for his work! 
  • Alex H. earned an award from the American Council of Engineering Companies of Minnesota!  
  • Alyse W. and Grace G. earned a TCRSF special recognition award! 

Quiz Bowl

Blessed Trinity sent a team of four middle school students to the NAQT Invitational Academic Tournament held at De La Salle High School on March 10th.  BT students were selected based on results of voluntary tryouts held during class. BT’s team took 3rd place out of 23 teams!  The top 15% (which included BT’s team) advanced to the 2012 Middle School National Championship Tournament in Chicago from April 20-22 where our team placed 49th out of 72 teams.  For more information about the Quiz Bowl in Chicago go to: http://www.naqt.com/ms/msnct/2012/details.html

Destination Imagination

BT's Destination Imagination team, the Lightning Oreos (David C., Haley G., AnnaMarie G., Alex H., Jack H., Brian T.), competed in the East Metro Regional Tournament at Harding High School in March 2012.  They finished 2nd in the Instant Challenge portion of the tournament, and were third in their own challenge (News to Me), as well as third overall!  It's the 2nd time a BT team has placed in the top three overall, earning a ribbon.  It was the first time a BT team competed in the improvisational challenge, in which a team has five minutes to put together a skit before performing in front of an audience!

Trimester III Honor Roll Students!

Fourth Grade:

Andrew A, Ava B, ShayLee B, Melinda B, Gavin B, Clara K, Jack M, Sarah W

Fifth Grade:

Grace B, Diana B, Garrett B, Nealeigh C, Kozette C, Katherine C, Owen D, Isabelle D, Ian D, Peter F, Michael I, Landon K, Yitzhak L, Kelly O, Caitlin O, Gihara P, Andrew P, Litzy S, Michelle T, Michael W, Rory W, Jack W, Aidan Z

Sixth Grade:

Hannah B, Eleanor B, Anja D, Jack F, Kelly G, Liam H, Evan H, Collin K, Megan M, Nicholas M, Caleb P, Raquel R, Andrew W

Seventh Grade:

Abby C, David C, Olivia D, Carley D, Katy F, Grace G, William G, Claire H, Alex H, Jack H, Dominick L, Veronica L, Jenna M, Demo M, Tony P, Abraham S, Emily S, Jordan S, Andrew W

Eighth Grade:

Shanelle A, Tania A, Mikaela A, Lesley A, Ben B, Hannah C, Maddie H, Maria J, Emily K, Christina M, Derick P, Griselda S, Kyle S, Jack W

Spelling Bee for 4 & 5 Grade

Gihara won the Spelling Bee!  Congratulations!  It was hard fought with Mindy and Gihara going head to head for many, many rounds!

Poetry Contest Winners!

BT's annual poetry contest for grades 4 to 8 has yielded wonderful musings on things natural and philosophical, amusing and serious.  We've gathered the finest for you in this year's Poetry Magazine.  The contest winners are: 

  • Fourth Grade: Mindy B., Gavin B., Andrew A., Ava B., and Oscar J.
  • Fifth Grade: Isabelle D., Garrett B., Litzy S., William G., and Nealeigh C.
  • Sixth Grade: Hannah B., Collin K., Megan M., Anna Marie G., and Amanda N.
  • Seventh Grade: Alex H., Joanna L., Katy F., Jordan S., and Emily S.
  • Eighth Grade: Jaden T., Christina M., Robbie N., Hannah C., and Mikaela A.
  • Honorable Mention: Halle K., Clara K., Brianna C., Ian D., Diana B., Aidan Z., Eleanor B., Anja D., Anna S., Chelsie N., Abby C., Alyse W., Maria J., Alejandra P., and Jack W.